Rewizja Roku 2019 – Podsumowanie Celów

W tym roku, korzystając z bloga, zdecydowałem się trochę inaczej podsumować poprzedni rok. Stąd podział na posty. Uważam, że dzięki temu każdemu będzie lepiej i łatwiej zrozumieć przekaz i sens tej rewizji. W ramach tego mini cyklu ukazały się następujące posty:

Dla porównania może warto sprawdzić sobie poniższe linki i zobaczyć jak wyglądała rewizja poprzedniego roku i moje zaplanowane cele na ten rok.

 

Poniżej znajduje się lista celów określona na początku tego roku i osiągnięte rezultaty. Część z tych celów zmieniła się nieco w ciągu roku, niektóre znacząco, a niektóre zostały porzucone. Najczęstsza zmiana to podniesienie liczby. Dodałem też małą legendę sugerującą, jak odczytywać moje oznaczenia.

Do tego podsumowania można podejść dwojako. Sama lista pokazuje generalny pogląd na postęp celów i rezultaty. Interpretacja może być już jednak dość osobista. Jeden powie, że naprawdę super, inny że dużo celów niewykonanych. Tak będzie zawsze. Drugim sposobem jest skorzystanie z listy, a także z moich króciutkich opisów poniżej, aby lepiej to zrozumieć i decyzje płynące za takimi, a nie innymi oznaczeniami celów i w efekcie uznania ich statusu za wykonany, niewykonany lub w trakcie. Ostatecznie jestem zdania, że to był najlepszy rok pod względem wszelkiego rodzaju osiągnięć i wykonanych rzeczy. Można też spojrzeć na listę moich ważnych życiowych osiągnięć.

Jak to czytać?

 • Cele skreślone, to cele osiągnięte
 • Cele na czerwono, to takie, o które w ogóle nie zadbałem, nie zacząłem wykonywać, których wykonywanie poszło kiepsko i źle lub z których zrezygnowałem
 • Cele na zielono, to takie, które wykonuję i idą dobrze lub bardzo dobrze. Są postępy i jest szansa, że zostaną skończone w założonych czasie.

Lista Celów na 2019 rok

 • Przemyśleć porządnie i spisać swoją misję życiową na podstawie 7 Nawyków Skutecznego Działania i podobną literaturę poświęcając na to czas regularnie minimum raz w miesiącu, dopóki pierwsza rozsądna wersja nie zostanie stworzona.
 • Ryan Holliday-Daily Stoic — Codzienne czytanie po obiedzie, refleksja  oraz wprowadzanie filozofii Stoicyzmu w życie
 • 40 tygodni w ciągu roku rozmów z najbliższymi znajomymi oraz regularne wiadomości do nich na WhatsApp.
 • W każdy pierwszy weekend miesiąca dzwonię do rodziców i rodzeństwa na krótką pogawędkę utrzymując stały kontakt
 • Kupić Nintendo Switch przed końcem Czerwca (marzenie i nagroda za wszelkie dotychczasowe osiągnięte cele)
 • Posiadać 5 syntezatorów (samplerów, maszyn perkusyjnych itp.) – Poziom 1  Zrezygnowałem z tego!
 • Wstawanie o 5:00 rano przez 100 dni łącznie — Poziom 1 X
 • Poświęcić 150h na naukę Hiszpańskiego — Poziom 1
 • Uruchomić i prowadzić podcast i bloga promujące produktywność i organizację przez 150 dni — Poziom 1 X
 • Poświęcam 6-10h tygodniowo na Deliberate Practice i podnoszę swoje umiejętności przez 20 tygodni — Poziom 1 X
 • Zobaczyć 80 zespołów na żywo (Zwiększone do 100) — Poziom 1 
 • Do końca roku Przeczytać pierwszą książkę Harry Potter po hiszpańsku — Poziom 1 X
 • Wziąć udział w 10 różnych wydarzeniach sportowych — Poziom 1 
 • Ukończyłem 10 różnych biegów — Poziom 1  
 • Osiągnąć 365 dni medytacji z rzędu — Poziom 2
 • Osiągnąć 365 dni jogi z rzędu — Poziom 2 
 • Ważę 78 Kg przez rok i utrzymuję ją przez 6 miesięcy — Poziom 1 X
 • Przeczytać 55 książek (lub przynajmniej osiągnąć 30% przed podjęciem decyzji o odpuszczeniu)  (Zwiększone do 60)
 • Przejść 25 gier (lub przynajmniej przegrać 30% czasu przed podjęciem decyzji o odpuszczeniu)
 • Obejrzeć 40 nowych filmów  (lub przynajmniej 30% długości przed podjęciem decyzji o odpuszczeniu) (Obejrzane 5 filmów więcej)
 • Ukończyć Meadows Half Marathon w Marcu
 • Ukończyć Stirling Half Marathon w Kwietniu
 • Ukończyć Edinburgh Half Marathon w Maju
 • Wziąć udział w Glasgow Edinburgh Trek z zamiarem przejścia 100 km w maksymalnie 30 godzin w Lipcu
 • Wziąć udział w Aberdeen Half Marathon w Sierpniu (Zamienione na Scottish Half)
 • Ukończyć pełny Maraton przed końcem roku (Najpewniej Loch Ness Marathon w Październiku) – Poziom 1 Ultramaraton 
 • Ukończyć Men’s 10K w Listopadzie
 • Ukończyć Charity Christmas run i pobić czas sprzed roku Zrezygnowałem z tego!
 • Przekazuję 5 zł miesięcznie na cele charytatywne (Pajacyk) przez rok od Lutego 2019 – Poziom 1 Charytatywność.
 • Mąż i Żona: Co tydzień mamy randkę przez 4 miesiące — Poziom 1 
 • Raz w miesiącu odwiedzić kogoś, kogo dłużej nie widzieliśmy lub iść świętować urodziny znajomych przez rok — Poziom 1 X
 • Walden: 3 dni bez telefonu, internetu, komputera itp. — Poziom 1 X
 • 4 ściany: Uzbierać 10 tys. Funtów na mieszkanie — Poziom 1

Podsumowanie celów 2019 i refleksja

To może się wydawać trochę głupie, kiedy podsumowuję każdy cel w 2-3 zdaniach. Czy to nie za mało? Może lepiej było w ogóle tego nie robić?
Myślałem nad tym i uznałem, że nawet krótkie podsumowanie celu, jak poniżej, to okazja do zastanowienia się nad swoimi celami, ich wykonywaniem, swoim podejściem i osiaganymi rezultatami. Jestem zadowolony z tego ćwiczenia. Zajęło to trochę czasu, natomiast właśnie na tym polega rewizja. To też okazja do nauki i poprawy.

Prace nad Misją Życiową ruszyły we Wrześniu, możliwe, że później niż zakładałem. Po pewnym czasie zacząłem się bardziej do tego przykładać i zwolniłem tempa. Uznałem za ważniejsze konkretną pracę z książką i zadaniami niż tylko zaliczenie kolejnej pozycji. Nie po to zaczynałem. Na koniec roku stan jest zadowalający. Będę kontynuował w odpowiednim tempem. W trakcie wykonywania

W tym roku mieliśmy więcej wpadek  przy czytaniu Daily Stoic. Niestety za często za słabo o to dbaliśmy. Poprawiło się to na jesień. Oczywiście zawsze to nadrabialiśmy. W efekcie spędziliśmy kolejny wspaniały rok, ucząc się z mądrości stoików i budując swoją filozofię życia.

W tym roku chciałem zadbać o regularny kontakt z ludźmi. Były wzloty i upadki, zdarzało mi się nie dbać o to dobrze, a potem nadrabiać. Uznaje postępy za zadowalające, bo w ogólnym rozrachunku jest tendencja wzrostowa. Kolejny rok przyniesie poprawę i udoskonalenia. 

Podobna sytuacja wygląda z Rozmowami z rodziną. Zdarzyło mi się nie wykonać rozmowy, lub odkładać je na później. Ostatecznie jednak nigdy nie było tak dobrego kontaktu z mojej strony, więc myślę, że to bardzo ważny postęp i dobre osiągnięcie.

Kupiłem Nintendo Switch jako nagrodę za ukończenie studiów, zdobycie pracy i drastyczną zmianę swojego życia na lepsze w ciągu ostatnich kilku lat. Zadbałem o odłożenie pieniędzy i spędziłem mnóstwo cudownych godzin z tą konsolą.

Niestety moje muzyczne cele całkowicie zniknęły z horyzontu i marzenie o posiadaniu pokoju syntezatorów właściwie przekształca się z powrotem w marzenie. Na obecną chwilę wiem, że nie będę się o to starał, więc znika to z moich planów. Rezygnacja

Miałem wiele wzlotów i upadków w tym roku w związku z wczesnym wstawaniem. Niestety zbyt dużo upadków i nawet zresetowałem ten cel w pewnym momencie. Nie przykładałem się do tego i jakoś trudno mi było o to zadbać. W grudniu zrobiłem znaczące postępy, choć ostatecznie cel niewykonany.

Do Hiszpańskiego powróciłem dopiero na jesień. Nie wykonałem w tym roku aż tak wiele, natomiast jestem ogromnie zadowolony z postępów i zaangażowania. Nauka idzie bardzo dobrze i widać postępy. Wierzę w osiągnięcie poziomu 1 w następnym roku. W trakcie wykonywania

Zaniedbałem blog  w tym roku. Choć może to się wydawać śmieszne, skoro publikuję całkiem sporo. Natomiast mówię konkretnie o rozbudowie bloga i wielu związanych z nim planach, których jeszcze nie upubliczniłem. Np. planowany podcast. Mimo iż tutaj także w grudniu zrobiłem postępy, ostatecznie cel niewykonany.

Deliberate Practice pochodzi z książki Deep Work Cala Newporta. Wg tej zasady planowałem wykorzystywać ten czas na naukę w domu i różne prywatne projekty. Tzn. takie poza pracą. Tutaj także rozpocząłem pracę i względnie zadbałem o podstawy, natomiast było tego zbyt mało i zdecydowanie się nie przyłożyłem. Cel niewykonany.

Jeśli chodzi o koncerty, można powiedzieć, że założony cel został osiągnięty, natomiast w pewnym momencie podniosłem cel do 100 zespołów. Stąd cel nadal jest w trakcie wykonywania.

Hiszpański był zbyt długo odkładany na później i w efekcie postępy w nauce nie doszły do odpowiedniego poziomu, aby móc przeczytać Harry’ego Pottera. Cel niewykonany.

Przebudowałem nieco cel związany z Wydarzeniami Sportowymi. Stworzyłem sobie listę i podniosłem cel do 15. Na obecną chwilę mam zaliczone 8 wydarzeń i uważam, że cel idzie dobrze. W trakcie wykonywania.

Podobna sytuacja tyczy się biegów. Myślałem nad biegiem na zimę i ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu. Zabrakło mi jednego biegu, do osiągnięcia tego celu. W trakcie wykonywania.

Cieszę się bardzo z tego, jak zadbałem o Jogę i Medytację. Stało się to bardzo ważną częścią mojego życia i każdego poranka. Sprawia mi to wielką radość i przyjemność i gorąco polecam każdemu.

Jeśli chodzi o wagę, to mam mieszane uczucia. Ponieważ przez większość roku ją utrzymywałem i była nawet szansa na zrealizowanie celu. Ostatecznie jednak z różnych powodów przybrałem ponownie na wadze i nie mogłem/nie chciałem się przyłożyć do tego, aby lepiej o to dbać. Stąd cel niewykonany.

Gry, książki i filmy to u mnie nie tylko relaks i rozrywka, czasami ucieczka, a najczęściej wspaniałe doznania. Bardzo dobrze zadbałem o te cele, a nawet więcej. Książki de facto zostały podniesione do poziomu 1 (czyli 60 ksiażek) i ten cel został w pełni osiągnięty. Jestem ogromnie zadowolony i cieszę się, jak bardzo pomaga mi to dbać o balans w pracy, nauce i rozrywce.

Wszystkie zaplanowane biegi zostały ukończone z małymi zmianami. Rezygnacja z jednego i zmiana na inny. Niemniej jednak bardzo ładnie wyglądają te powykreślane cele na liście 😀 

Zadbaliśmy o przelewy na Pajacyka, jako nasz wkład w charytatywność. Uznaliśmy, że warto lepiej o to zadbać i podnieść sumy darowizn. Ważne jest, że to pierwszy rok zaangażowania w jakąś formę charytatywności. Cieszy mnie to ogromnie.

Jeśli chodzi o nasze randki, były też gorsze dni. Tzn. czasami zbyt frywolnie podchodziliśmy do tematu i możliwe, że nie wykorzystywaliśmy tego czasu tak dobrze, jakbyśmy mogli. Natomiast nauczyliśmy się czegoś i mieliśmy naprawdę całe mnóstwo niesamowitych i radosnych chwil w swoim towarzystwie. A także wiele chwil, które inaczej by w ogóle nie miały miejsca.

Nie włożyliśmy wystarczająco dużo zaangażowania w odwiedziny znajomych. Myślę, że było gorzej, niż lepiej i cel wymaga rewizji lub po prostu zaangażowania. Stąd cel niewykonany.

Jeśli chodzi o Waldena, czyli cel związany z ucieczką od świata, niestety tutaj także zawiedliśmy. Odkładaliśmy to wciąż na później i nie staraliśmy się. Ten cel był najbardziej zaniedbany ze wszystkich. Może to wymaga z jego mniejszego priorytetu? A może nie doceniliśmy tego, co może nam to dać? Cel niewykonany.

Na sam koniec roku byliśmy w stanie zgromadzić oszczędności na wkład własny w przyszłe mieszkanie. To wspaniałe osiągnięcie. Mało mówiłem o tym na blogu, bo ciężko było coś z tym zaplanować. Bardziej było to wykonywane ad hoc. Od nowego roku już zaplanowaliśmy lepszą egzekucję tego celu. 

 

Zapisz się na newsletter

Invalid email address
Dziękuję ogromnie za zaufanie. Obiecuję, że nie będzie żadnego spamu. 
Podziel się artykułem!

Leave a Reply

Your email address will not be published.