Planowanie roku, cele i wartości życiowe, czym jest sukces oraz priorytety 2019

Mam szablon Nozbe do planowania nowego roku. Nie skorzystałem z niego ostatnio, gdyż przechodząc kurs 3 poziomy, nie do końca pasowało to do siebie. Jednakże po określeniu celów i poziomów zauważyłem, co mogę zrobić w tym roku. Tak więc mogłem powrócić do swojego szablonu i dokładnie to zrobiłem. Poniżej są odpowiedzi na wiele ciekawych pytań i rozwiązane sugerowane ćwiczenia. Dzięki temu można łatwiej określić swoje wartości i priorytety i dążyć do celów z lepiej określoną drogą i kierunkiem. 
Tak więc chciałem się podzielić swoimi przemyśleniami i poglądem na osiąganie swoich celów w opozycji do mojej obecnej sytuacji, a także co należy zredukować i poprawić, aby pójść obraną drogą.

Ważne Pytania:

Co robię fizycznie, czego powinienem robić więcej?

 • Więcej sportu, czyli biegania, chodzenia, dłuższe i dokładniejsze sesje jogi, więcej fizjoterapii i jej większa regularność. Gorące kąpiele

Co robię, czego powinienem robić mniej?

 • Pozwalanie na stres, na napięcie i napinanie mięśni. Poddawanie się zmartwieniom, poddawanie się zniechęceniu. Skupianie się na negatywach i tendencje do narzekania. Słabsze dostrzeganie swoich sukcesów i tendencja do zaniżania swoich osiągnięć. 

Czego nie robię, a co powinienem zacząć, jeśli chcę osiągać najlepsze wyniki?

 • Gorące kąpiele z solą. Korzystanie z notatek z przeczytanych książek i natychmiastowe wprowadzanie tego w życie. Poprawić się w nieodkładaniu rzeczy na później. Spędzać więcej czasu na nauce i lepiej zadbać o skończenie tego ostatniego semestru. Dbanie o swój rozwój jako programista i powiększanie swojej wiedzy, głównie poprzez praktykę. Powrót do dodatkowej nauki w wolnym czasie.

Co robię, a czego powinienem zaprzestać, co ma negatywny wpływ na moje zdrowie?

 •  Jak już wspomniałem, głównie stres i zmartwienia. Odszedłem od dobrej filozofii życia wg stoików, taoizmu i zen. Znaczy się, mocno to osłabło. Pracuje nad poprawą poprzez zaprzestanie poddawania się zmartwieniom i stresowi i częstsze wrzucanie na luz. Powinienem też przestać oczekiwać od siebie za wiele, zwłaszcza jeśli wykonuję chociaż minimum i przynosi to rezultaty. Nie powinienem też oczekiwać zbyt wiele od siebie, kiedy najwidoczniej coś mnie gryzie i najpierw powinienem poradzić sobie z tym. 
 
Co teraz z tym wszystkim zrobić? Dodałem sobie zadania do projektu Samorozwój w Nozbe, gdzie starałem się uwzględnić widoczne tu sugestie i przekuć je na zmiany. Dodałem też nowe zadanie to przeglądu tygodnia, aby pamiętać o poprawie wypisanych tutaj rzeczy. Zamówiłem też kolejna książkę Thich Nhat Nanh z biblioteki, aby przyswoić sobie na powrót jego wspaniałą filozofię.
 
 
******************************************************************************************************************
 

Moje 3 najważniejsze priorytety życiowe:

 1. Zbudować swoją przyszłość poprzez planowanie i osiąganie celów długoterminowych z wykorzystaniem techniki 3 poziomów
 2. Skupić się na nieustannej poprawie jakości naszego związku, codziennie dbać o utrzymywanie naszej miłości i wzajemne wspieranie się oraz wdzięczność za te wszystkie piękne rzeczy
 3. Skupić się na szeroko pojętym rozwoju osobistym i nieustannie szukać kolejnych sposobów na poprawę jakości życia i bycie lepszą osobą. Skupić się na codziennym wykorzystaniu filozofii i dbaniu o zdrowie.
_________________________________________________________________________________________
 1. Moje 3 najważniejsze zadania zdrowotne:

  1. Codziennie w minimalnym stopniu dbać o zdrowie poprzez ćwiczenia, nieobjadanie się, spacery, bieganie, unikanie i przeciwdziałanie stresowi i zmartwieniom, dbanie o relaks i odpoczynek.
  2. Poprawę swojej kondycji poprzez regularną jogę i fizjoterapię, dzięki temu łatwiejsze i efektywniejsze uprawianie sportu
  3. Zwiększenie znaczenia relaksu, unikanie stresu, powrót do technik relaksacyjnych i szybsze reagowanie na powroty stresu, napięcia i nerwów.
 2. Moje 3 najważniejsze zadania miłosne:

  1. Codzienne powtarzanie Dominice, że ją Kocham i jest dla mnie całym światem, a co za tym idzie umacnianie naszej miłości
  2. Bycie obecnym i uważnym za każdym razem, kiedy Dominika potrzebuje mojej uwagi i pomocy. Poświęcanie jej tyle czasu, ile tylko trzeba na zaspokojenie jej potrzeb. 
  3. Umacnianie naszego związku i miłości poprzez przypominanie Dominice, za co ja Kocham, ile dla mnie znaczy, jaki jestem z niej dumny, jak bardzo okazuje mi wsparcie i miłość i daje wszystko, czego tylko potrzebuje, a w efekcie umacnianie jej w wierze, że może otrzymać ode mnie przynajmniej to samo.
 3. Moje 3 najważniejsze zadania osobiste:

  1. Powrót do lepszego wykorzystania filozofii w codziennym życiu, wrzucenie na luz i pamięć o tym, co tak naprawdę liczy się dla mnie w życiu i na czym warto się skupić, a także jak wiele rzeczy jest błahych i niewartych poświęcania czasu, ani myśli a co za tym idzie niepoddawania się zmartwieniom związanych z nimi. 
  2. Dbanie o swój ciągły rozwój osobisty poprzez korzystanie ze wszystkich dostępnych narzędzi i możliwości, a co najważniejsze znacznie szybsze reagowanie i przeciwdziałanie wszelkim pojawiającym się problemom i niezbaczanie z kursu, lub szybki powrót na odpowiednie tory
  3. Szukanie coraz to lepszych odpowiedzi o pytania typu: “Czym jest dla mnie sukces?” a także pamięć o unikaniu pragnień posiadania więcej i codzienną wdzięczność za wszystko, co już się posiada.
 4. Moje 3 najważniejsze zadania zawodowe:

  1. Rozpoczęcie kariery jako programista i nieustanny rozwój zawodowy poprzez regularne poświęcanie czasu na poprawę swoich umiejętności i zwiększenie wiedzy we własnym zakresie oraz nieustanne skupienie na byciu profesjonalistą i szukania drów do osiągnięcia mistrzostwa w swoim fachu
  2. Zwiększanie niezależności poprzez pracę zdalną z jednoczesną redukcją godzin w ciągu najbliższych lat, dzięki czemu nieustannie będę osiągał lepszą kontrolę nad życiem prywatnym, co zwiększy mój entuzjazm w życiu zawodowym
  3. Korzystanie z wszelkich możliwych opcji do nauczenia się czegoś nowego, przyjmowanie na klatę wszelkiej krytyki i poszukiwanie nowych inspiracji zawodowych w każdej pracy, a jeśli będzie trzeba poprzez zmianę pracy, nieustannie dając od siebie jak najwiecej
 5. Moje 3 najważniejsze zadania finansowe:

  1. Regularnie dbać o odkładanie funduszy na działkę i malutki i przytulny domek bez kredytu i bez problemów
  2. Zwiększanie zarobków poprzez rozwijanie swoich umiejętności i swojej wartości na rynku pracy poprzez swoje cele zawodowe i rozwój osobisty, a także powiększanie kontroli nad swoim życiem i budowanie entuzjazmu oraz inspiracji
  3. Regularne odkładanie pieniędzy na urlopy i osiąganie założonych sobie celów, jeśli coś kosztują, a także dbanie o fundusze na nagrody za ich wykonanie
 6. Moje 3 najważniejsze marzenia i osiągnięcia:

  1. Z każdym dniem coraz bardziej zbliżać się do siebie i dbać o nas jeszcze bardziej i jeszcze lepiej, skupiając się na naszym zadowoleniu i radości, dzięki czemu być nieustannie szczęśliwym i zadowolonym z tego, co się posiada
  2. Zrozumieć, że osiągnięcie sukcesu to chcieć posiadać to, co już się ma, a szczęście to zrozumienie tego i w efekcie być naprawdę i szczerze szczęśliwym w każdej chwili
  3. Ucieleśnienie swoich marzeń, poprzez osiąganie założonych sobie celów i dzięki temu kierowania swoim życiem takimi ścieżkami, jakimi chcę je prowadzić, zdobywając niezależność i szczęście
 
Wow. To się rozpisałem. Możliwe, że trochę przesadziłem i bardzo filozoficznie i ogólnie pojechałem. Jeśli ktoś nie ma określonych jakichś grubszych i długoterminowych celów, wtedy sugerowałbym skupić się w odpowiedziach na takich właśnie celach. W moim wypadku, przechodząc kurs 3 poziomy, mam jakiś ogólny pogląd na to, co może mnie czekać. Ponieważ aktywnie działam ku osiągnięciu tego. Dlatego też takie odpowiedzi bardziej mi pasują, jako swego rodzaju “życiowe afirmacje”, które mogą posłużyć jako dodatkowy motywator i tzw. siatka bezpieczeństwa w momencie, gdybym zbaczał z obranej drogi. Dlatego dodaję sobie takie zadanie do przeglądu tygodnia (i planowanego szablonu na przegląd miesiąca), aby sobie o tym przypominać. 
———————————————————————————————————–
 

Czym jest dla mnie Sukces?

Posiadać to, czego się chce. Osiąganie swoich celów, wykonywanie projektów z dumą i radością. 
Sukces w zdrowiu to czuć się giętkim, gibkim, silnym i sprawnym. Pełnym energii na co dzień i z chęcią do bycia aktywnym.
Sukces w miłości to ciągłe pamiętanie o dbanie o związek z obu stron, osiąganie wspólnych marzeń, dzielenie się uczuciami i ciągłe wsparcie.
Sukces osobisty to poczucie zadowolenia ze swoich osiągnięć oraz stawianie sobie nowych celów i pokonywaniem swoich barier. Pomoc innym i wsparcie, by pobudzać w nich równie silne uczucia i chęci do osiągania ich marzeń.
Sukces zawodowy to radość z programowania, nauka i kodowanie bez stresu i dążenie do działania w stanie “flow”. Sukces to osiągnięcie względnie dobrych umiejętności, swoboda w kodowaniu i wiedza pomocna w budowaniu prywatnych i zawodowych projektów.
Sukces finansowy to praca, dzięki której stać mnie na swobodę, osiąganie marzeń i brak obaw o jutro. Odłożone oszczędności, pieniądze na przyszłość i realizacja marzeń i zachcianek, bez konsumpcjonizmu.
Sukces w przygodach i podróżach to swoboda osiągania dziwnych i ekstrawaganckich marzeń, podróżowanie po świecie bez obaw i bez nadmiernej oszczędności. 
 
 
Podobnie jak powyżej jest to dość generalne i głębokie. Bardziej przypomina jakiś filozoficzny zestaw wartości. Jednak ostatnio zacząłem rozumieć, ze właśnie tak to wygląda w moim wypadku. Zrozumiałem, że materialnie niewiele potrzebuję. Ważniejsze dla mnie są doświadczenia, czas z bliskimi, spełnianie marzeń i osiąganie celów oraz droga ku nim. To mi sprawia radość i przyjemność. Sukces osiągnę, gdy będę miał dostęp do tego dość często i łatwiej niż wcześniej.
 

Planowanie wg SMART

Odchodzę od wykorzystania SMARTa A w zasadzie od spisywania tego. Jeśli chcę coś zrobić, to wolę skupić się na porządnym zaplanowaniu tego, zamiast motywować się SMARTem. Najlepiej w ogóle uniknąć sytuacji, w której będę potrzebował się motywować. Przechodzę przez kurs 3 poziomy i cele są określone zgodnie ze SMART, tylko, zamiast rozpisywać się nad każdym, planuje się wszystko bardziej skrupulatnie i opiera się na afirmacjach i wizualizacjach. Tak więc w tym roku planuję i wprowadzam takie podejście.
 
 
 

Zapisz się na newsletter

Invalid email address
Dziękuję ogromnie za zaufanie. Obiecuję, że nie będzie żadnego spamu. 
Podziel się artykułem!

Leave a Reply

Your email address will not be published.